DEVÍNSKY MASAKER


DEVÍNSKY MASAKER
Dokument
60 min
SR
2011
17.2. 2011


Celkom šok po tlačovej konferencii ku kontroverznému Devínskemu masakru, kde nepadla ani jedna normálna kritická poznámka k zvláštnej nemorálnosti tohto televízneho, chladného marketingového produktu, určeného vraj pre bežného diváka, nezaťaženého informáciami a prílišnou náročnosťou. Kto to ale je ten bežný divák?

Čakajú vás cool zábery padajúcich nábojov zo samopalu a vety ako - po rýchlom vyzabíjaní ľudí v byte prišlo aj k streľbe na nevinné obete. - Tie predtým boli aké? Chladnokrvný čin jedného skrytého blázna sa pretavil na chladnokrvný marketing jednej dokumentárnej rekonštrukcie bez pridanej hodnoty. Ide o štandardný televízny film (hovoriace hlavy 70 percent, 20 percent rekonštrukcia, 10 percent archívne zábery) so spornou filtrovanou fetišizáciou scén zobrazujúcich vraha, bez investigatívneho zámeru, ale s provokatívnym vyznením jeho konania pomocou strihu výpovedí svedkov, zainteresovaných osôb a voiceoveru. Cieľ je jasný - upútať, nalákať a zarobiť. Všetko ostatné je nepodstatné. Avšak, iba pre autorov...

Distribučný text: Film Devínsky masaker chce divákom ponúknuť dokumentárny a čiastočne štylizovaný pohľad na udalosti, ktoré sa odohrali v Devínskej N. Vsi v súvislosti s vražedným vyčíňaním Ľubomíra Harmana. Ide o jednu z najmasovejších vrážd v histórii Slovenska a zároveň o jednu z najmedializovanejších udalostí za posledné roky. Média od prvej chvíle ponúkali rôzne dohady, informácie, fotografie a videá. Udalosti, ktoré boli tragické a zároveň kontroverzné sa stali témou, ktorá ľudí zaujímala a nenechala ich ľahostajnými. Spracovanie udalostí do podoby celovečerného filmu má veľkú šancu byť atraktívne aj pre kino – diváka. Je to príležitosť ponúknuť divákom ucelený pohľad na udalosti samotné, ale aj na okolnosti, ktoré im predchádzali alebo ktoré nasledovali.
Fotogaléria k filmu


login facebok