Na Karlovarskom filmovom festivale bodoval aj slovenský film Čiara

Marcel Šedo | 10.7.2017Ceny sú rozdané a na radosť slovenských filmových fanúšikov si jedno z ocenení prezval aj Peter Bebjak za svoj kriminálny film Čiara. Snímka zameriavajúca  sa na boj proti pašeráckym gangom na slovensko-ukrajinskom pohraničí získala ocenenie za Najlepšiu réžiu.

Po 15 rokoch získal Krištáľový glóbus, spolu s odmenou 25 000 dolárov, český film. Posledným českým držiteľom Krištáľového glóbusu bol Peter Zelenka s filmom Rok ďábla. Stredovekú roadmovie Křižáček, založenú na epickej básni Jaroslava Vrchlického viacerí prirovnávajú k filmom Františka Vláčila. Ide o kontemplatívny film s výraznou výtvarnou štylizáciou a pomalším rozprávaním. Film, v hlavnej úlohe s Karlom Rodenom, sa do slovenských kín pozrie v septembri tohto roka.

Zvláštnu cenu poroty získala dráma o vojne v bývalej Juhoslávii, Chlapi neplačú, od bosnianskeho režiséra Alena Drljeviča. Cenu za najlepší celovečerný dokument udelila porota španielskemu filmu Veľa detí, opica a zámok a Zvláštnu dokumentárnu cenu tvorcom rakúskeho filmu Lekcia francúzskej konverzácie. Cenu za najlepší herecký výkon získali dve herečky – Jowita Budnik a Eliana Umuhire za drámu o genocíde v Rwande Vtáci spievajú v Kigali. Najlepším mužským hercom sa stal Alexander Jacenko za výkon v snímke Arytmia. 

Najlepším filmovým debutom sa stala americká romanca Drobné si nechajte a najlepšou začínajúcou herečkou Voica Oltean za výkon v rumunskom filme Breaking News. Súťaž Na východ od Západu vyhrala road movie Ako Viťka Česnok viezol Ljochu Štyrja do domova dôchodcov ruského režiséra Alexandra Chanta a Zvláštnu cenu poroty v tej istej kategórii získal film Dede. Jeremy Renner a Václav Vorlíček si z rúk Jiřího Bartošku prevzali Cenu prezidenta MFF Karlove Vary. Divácku cenu denníka Právo získala americká kriminálna snímka Wind River.

Na 52.ročníku MFF v Karlových Varoch sa zúčastnilo 13 734 akreditovaných návštevníkov a predalo sa rekordných 138 tisíc vstupeniek.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.