Prvá upútavka ukazuje, čo môžeme očakávať od filmu Dubček

Marcel Šedo | 6.3.2018Rok 2018 je rokom mnohých významných výročí – konca prvej svetovej vojny a založenia Československa (1918), Mníchovskej dohody (1938), komunistického prevratu (1948) a Pražskej jari (1968). Práve posledného zo zmienených výročí sa týka pripravovaná snímka Dubček. Alexander Dubček zastával od januára roku 1968 funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ. Pod jeho vedením začalo vtedajšie socialistické Československo praktizovať ideu „socializmu s ľudskou tvárou“ - reformný proces demokratizácie komunistického režimu. Ten ukončila invázia piatich krajín Varšavskej zmluvy do ČSSR, ktorá sa uskutočnila 21. augusta 1968 a tiež dôrazná intervencia vtedajšieho generálneho tajomníka  ÚV KSSZ Leonida Brežneva. Snímka sa očividne bude zameriavať práve na tieto kľúčové udalosti.

Vďaka traileru si tiež môžeme spraviť obrázok o tom, ako bude snímka vyzerať. Je zrejmé, že tvorcovia sa snažili dôsledne pracovať s retro-atmosférou, ktorá spočíva najmä vo využívaní teplejších pastelových farieb, mäkkého osvetlenia a spôsobu reči hercov (a, pochopiteľne, aj kostýmov a rekvizít). Súčasne do filmu vkladajú aj dobové materiály a snažia sa dodať osobnému rozprávaniu istú historickú váhu. Obavy vzbudzujú najmä vnútorne subjektívne scény, v ktorých sa Dubčekovi očividne sníva o tom, že sa topí, čo je mimoriadne konvenčná a otrepaná metafora, a tiež istý pátos. Samozrejme, toto všetko môže byť len „problémom“ traileru (pre niekoho to vôbec nemusí byť problémom), ktorý jednoznačne cieli na širšie a najmä staršie skupiny obyvateľstva. Tu však treba dodať, že oproti iným trailerom na slovenské filmy, ide vyslovene o profesionálnu prácu.

Režisérom filmu je skúsený, ale predovšetkým televízny režisér Laco Halama, ktorý má za sebou prácu na dielach Tábor padlých žien (1997), jeden diel seriálu Nesmrteľní (2010) a staršie TV filmy Muž v soli a Stávka s čertom. Alexandra Dubčeka stvárnil Adrian Jastraban a v ďalších úlohách sa objavia Táňa Radeva, Vladimír Hrabal, Jiří Zapletal, Radoslav Šopík, Peter Trník a Ivo Novák. Dubček bude mať v slovenských kinách premiéru 19. apríla 2018.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.