Prekvapenia sa nekonali, Oscary ovládla Podoba vody

Marcel Šedo | 6.3.2018Akademici zostávajú aj naďalej akademikmi. Ukazuje sa, že minuloročné prekvapenie v podobe sošky pre snímku Moonlight, bolo skutočne spôsobené dusnou atmosférou ohľadom ignorovania afro-americkej komunity. Tento rok už je zasa všetko pri starom a víťazom sa stala snímka, akú akademici milujú – melodráma klasického strihu, odkazujúca na „zlatú éru“ hollywoodskeho filmu – Podoba vody. Snímka Guillerma del Tora sa navyše vytasila so zápletkou o medzidruhovom vzťahu, čo mohlo poslúžiť ako obrana pred snahami kritizovať výber za nedostatočnú angažovanosť. Samozrejme, Podoba vody je sci-fi, čo už samo o sebe hovorí o veľkom posune, avšak stále ide o konvenčnejšie dielo než kritikmi protežované snímky Daj mi tvoje meno, Tri billboardy kúsok za Ebbingom, Lady Bird alebo Niť z prízrakov. Podoba vody si tiež odniesla ocenenie pre najlepšieho režiséra (Guillermo del Toro), najlepší originálny soundtrack (Alexander Desplat) a najlepšiu výpravu.

Za isté sklamanie môžeme považovať „len“ dve herecké sošky pre drsnú čiernohumornú drámu Tri billboardy kúsok za Ebbingom. Druhého Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe získala podľa očakávania Frances McDormand a najlepším mužským hercom vo vedľajšej roli sa stal skvelý Sam Rockwell. Ich ocenenými hereckými protipólmi sú Gary Oldman, ako Winston Churchill vo filme Najtemnejšia hodina a Allison Janney za svoj herecký výkon vo filme Ja, Tonya. Opäť žiadne prekvapenia, hoci treba dodať, že Gary Oldman si svojho prvého plešatca skutočne zaslúžil.

Ocenenie pre najlepší animovaný film si odniesla pixarovka Coco. Treba dodať, že tá tento rok nemala žiadnu konkurenciu, pretože ostatné hollywoodske animáky nedosahovali príliš vysokú úroveň a neamerické animované filmy bodujú na Oscaroch len veľmi zriedkavo. Coco získal aj cenu pre Najlepšiu originálnu skladbu, čo je takisto kategória, v ktorej pravidelne bodujú animované snímky. Naopak, mimoriadne vyrovnaná bola súťaž o najlepší cudzojazyčný film. Tu bolo skutočne ťažké odhadovať, ktorá snímka zvíťazí. Zvjagincevova spoločensky-kritická sonda do života v súčasnom Rusku, Bez lásky, sa mohla viesť na vlne vyostreného konfliktu medzi Rusom a USA, Štvorec zasa predtým bodoval na Európskych filmových cenách a v Cannes, O tele a duši získalo hlavnú cenu na Berlinale a navyše ho režírovala žena (Ildikó Enyedi), čo mohlo v atmosfére kampane Time 's Up takisto zarezonovať a Fantastická žena získala mimoriadne priaznivé ohlasy u amerických kritikov. Víťazom sa napokon stala Fantastická žena, vizuálne podmanivá a ľudská snímka o transrodovej servírke. Najlepším dokumentom sa stal Icarus, film o dopingovom škandále v súčasnom Rusku.

Ceny v scenáristických kategóriách si odnášajú filmy Daj mi tvoje meno (adaptovaný) a Uteč! (pôvodný). Druhým najúspešnejším filmom v počte sošiek sa stal vojnový veľkofilm Dunkirk. Ten však zvíťazil len v technických kategóriách Najlepší zvuk, Strih zvuku a Najlepší strih. Jeho hlavný konkurent Blade Runner 2049 získal cenu za najlepšiu kameru a najlepšie vizuálne efekty. Najviac sklamaný odchádza z udeľovania Oscarov štáb filmu Lady Bird, ktorý nepremenil ani jednu z nominácií. Za veľké sklamanie môžeme považovať aj jediného oscara (za kostýmy) pre Niť z prízrakov režiséra Paula Thomasa Andersona. Večer sa niesol v duchu aféry hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina, kampane #MeToo a Time 's Up. Ocenenie v hlavných (nehereckých) kategóriách však nezískala ani jedna žena.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.