Cannes s novou tvárou

Danica Pauličková | 10.5.201871. filmový festival v Cannes vstúpil do svojej novej dekády a jeho hlavný usporiadateľ Thierry Frémaux sa podujal urobiť niekoľko noviniek a experimentov. Všetky filmy, ktoré budú v súťaži už budú mať svetovú premiéru práve v deň, keď sa budú premietať v kinosále a musia mať zaručenú distribúciu vo Francúzsku. Nedohodol sa s Netflixom na účasti ich titulov, pretože chce zachovať filmy pre kinosály, kam podľa neho patria. „Uvedomujem si, že doba sa mení s novým technickým pokrokom, ale poetika a tajomstvo filmu, to, čo ho robí stále príťažlivým, patrí do kina.“ povedal na tlačovej konferencii.

V súťaži je veľa nových mien a tvorcov a chce sa stále viac otvárať svetu. „Mojou úlohou je chrániť tvorcov a vytvárať im podmienky na tvorbu a uvedenie do života ich filmov“ povedal Thierry Frémaux. Taktiež po afére Weinstein sa veľa vecí zmenilo v prístupe pohľadu na ženy ako kreatívne partnerky vo filmovom priemysle. Do poroty si vybral päť žien – známe herečky Cate Blanchett, Kristen Stewart, Léu Seydoux, režisérku-producentku Avu DuVernay a speváčku Khadju Nin. A v porote sú štyria muži -  režiséri a scenáristi Denis Villeneuve, Andrej Zvjagincev, Robert Guédiguian a herec Chang Chen.

Tento rok je v súťaži zopár talentovaných režisérok, ale sú tu preto, že ich práca je výnimočná a nie preto, že sú ženy. „Glamour ešte neznamená inteligenciu a my sa budeme snažiť prihliadať na skutočný talent bez rozdielu pohlavia“ - podotkla jej predsedníčka herečka ocenená i Oscarom Cate Blanchett. „Film je ako peniaz, má dve strany, ako život sám, a preto ma priťahuje“ – podotkla Kristen Stewart. Režisérka Ava DuVernay zase oceňuje, ako cez film môžu ľudia medzi sebou komunikovať a cítiť rovnako, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú. Denis Villeneuve scenárista a režisér, dáva prioritu vo filme rozprávaniu tej istej príhody na množstvo spôsobov – povedali na press konferencii členovia poroty.

Festival otvorili za prítomnosti vzácnych hostí Martin Scorsese spolu s Cate Blanchett. Úvodnú premiéru v súťaži mal film známeho režiséra režiséra Asghara Farhadiho - Todos lo saben, s Penélope Cruz a Javierom Bardemom v hlavných úlohách. Rozpráva príbeh ženy, ktorá sa po rokoch vrátila do svojej krajiny, aby odhalila tajomstvo, ktoré bolo dlho utajené. Film si uchováva výnimočný rukopis režiséra, kde po zdĺhavejšom úvode postupne narastá napätie a príbeh sa dostáva do nečakaných zvratov. Javier Bardem je presvedčivý v stvárnení svojej postavy, čo sa nedá povedať o jeho partnerke Penélope Cruz, ktorá občas zachádza trochu do sentimentálnej polohy.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.