Zakázaný lesbický film mieri do Cannes a uchvacuje svojim trailerom

Marcel Šedo | 10.5.2018Kenská režisérka Wanuri Kahiu nie je na Slovensku príliš známa. Počas svojej krátkej kariéry sa jej však už podarilo zabodovať na Benátskom festivale, a to vďaka svojmu krátkometrážnemu post-apokalyptickému sci-fi Pumzi. Jej ďalší film, tentokrát už dlhometrážny, s názvom From a Whisper, získal päť cien Africkej akadémie a tiež niekoľko ocenení aj na menších amerických festivaloch. Jej aktuálna novinka, lesbická dráma Rafiki, už mieri rovno do Cannes, kde sa objaví, ako prvý kenský film, v sekcii Un Certain Regard.

Film sleduje začínajúci vzťah medzi mladými dievčatami, Kenou a Ziki. Dievčatá zostávajú priateľkami aj napriek politickej rivalite medzi ich rodinami a snažia sa navzájom podporovať v plnení svojich snov. Postupom času si začnú uvedomovať, že ich priateľstvo sa mení na lásku, avšak v Keni si musia vybrať medzi vzájomnými citmi a bezpečnosťou. Snímka sa prezentovala uhrančivou upútavkou, v ktorej je Keňa zobrazená vo výrazných svetlých, pestrých a teplých farbách. Mladistvú lásku a bláznivosť vyvažuje strach z odhalenia spôsobený predsudkami spoločnosti.

Kenské autority z filmu až také nadšené neboli a rozhodli sa ho zakázať. V bývalej britskej kolónii dominuje kresťanstvo a animizmus a homosexualita je tam oficiálne zakázaná. Kenský prezident Uhuru Kenyatta je známy najmä vďaka svojej autoritatívnej forme vlády. V kópii rozsudku filmovej rady, ktorú získal časopis Variety, vyjadril riaditeľ Ezekiel Mutua „veľké znepokojenie“ nad vyobrazením „homosexuálnych praktík, ktoré sú v rozpore so zákonmi a kultúrou kenského ľudu“. „Podľa nášho názoru ide o legitimáciu lesbizmu v Keni, čo je v rozpore so zákonom a usmerneniami Rady o klasifikácii obsahu," dodal. Nejde o prvé takéto rozhodnutie, komisia už predtým zakázala viacero iných i zahraničných diel, ktoré sa venovali queer tematike.

Pomerne veľkým paradoxom je to, že deň predtým Mutua vystúpil v rádiu Hot96 a hovoril o režisérke ako o ikone a pochválil ju za to, že reflektuje témy, ktoré kenská spoločnosť zametá pod koberec. Režisérka je z rozhodnutia komisie nesmierne sklamaná a vyjadrila presvedčenie, „že kenské publikum je dostatočne vyspelé a náročné na to, aby bolo schopné vytvárať si vlastné názory.“

Zdroj: Variety, Indiewire
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.