Film väzneného Kirilla Serebrennikova, Leto, rozpráva o vzbure proti režimu

Marcel Šedo | 15.5.2018Leningrad, začiatok osemdesiatych rokov. V Rusku ešte stále vládne Brežnev, ale jeho vláda sa má už čoskoro skončiť a na jeho miesto nastúpiť reformnejší politici. Vo vzduchu už cítiť zmenu, predtuchu éry glasnosti. V undergroundovej rockovej scéne to začína vrieť a objavujú sa noví speváci a nové kapely inšpirované západnou pop music. Jedným z takýchto spevákov je aj Viktor Tsoi, mladík, ktorý zatiaľ len hľadá svoj štýl. Jeho život zmení stretnutie s jeho idolom Mikeom a jeho krásnou manželkou Natašou. S ich pomocou sa z neho stáva legenda, ktorá sa natrvalo zapíše do dejín ruskej pop music. Na Slovensku ho dnes poznajú prevažne len pamätníci danej doby, avšak v Rusku 80. rokov bol idolom. Bol hymnou obdobia glasnosti, rebelom s príčinou, ktorý sa celou svojou „punkovou“ osobnosťou vzpieral mainstreamovej kultúre i štátnej moci.

Jeho portrét nemohol stvoriť nikto povolanejší ako Kirill Serebrennikov, tvorca, ktorý sa dostal do sporu so súčasným režimom a na festival nemohol prísť kvôli domácemu väzeniu. Vďaka tomu sa snímka s názvom Leto nestala len portrétom doby, ale výpoveďou o stave súčasnej ruskej spoločnosti. Už prvá upútavka z festivalu z Cannes ukazuje uvoľnenú atmosféru happeningu uprostred prírody, z ktorého priam kričí slobodomyseľnosť a túžba po zmene. Film si zatiaľ z festivalu odniesol nadpriemerné ohlasy a súťaží o hlavnú cenu, Zlatú palmu. V hlavných úlohách sa predstavia Teo Yoo, Irina Staršenbaum a Roman Bilyk.

Pre prípadných záujemcov o Tsoivu tvorbu odporúčam vynikajúcu sovietsku snímku Assa z roku 1987, v ktorej vystupuje so svojimi piesňami.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.