Bratislavská A4 uvedie dva filmy Alaina Gomisa

PR | 15.5.2018Dva filmy Alaina Gomisa, držiteľa Strieborného medveďa z Berlinale i Strieborného leoparda z Locarna, uvedie koncom mája bratislavské Kino inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry.

Aj napriek tomu, že Alain Gomis sa narodil a vyrastal v Paríži, identifikuje sa ako francúzsko-senegalsko-burkinský autor a jeho tvorba je úzko spätá s Afrikou, vďaka čomu je považovaný za jednu z vedúcich osobností súčasnej africkej kinematografie. Vo svojich filmoch sa zaoberá otázkami identity, vzťahu emigrantov k starému i novému domovu, či obyčajným životom v moderných afrických mestách. Pracuje s tradíciou veľkých afrických autorov, no zároveň je jeho filmové vyjadrovanie sa nanajvýš súčasné.

V stredu 23. mája uvedie Kino inak film Dnes. Ide o príbeh Satchého (hrá ho rapper a básnik Saul Williams), na ktorého čaká posledný deň jeho života. Ráno sa podľa tradície zobúdza v rodnom dome a lúči sa s rodinou a priateľmi, poslednýkrát prechádza mestom, konfrontuje sa s romantickými spomienkami minulosti, aby našiel vnútorný pokoj. Gomis nakrútil film, ktorý je jemný i hravý zároveň, v ktorom sa mieša radosť zo života s melanchóliou blížiaceho sa konca.

V nedeľu 27. mája sa bude premietať Félicité ocenená berlínskym Strieborným medveďom. Film sleduje rovnomennú speváčku, odvážnu a hrdú ženu, pre ktorú sú melancholické piesne útekom pred realitou. Jedného dňa má jej syn nehodu a Felicité musí získať peniaze na jeho operáciu. Chodí ulicami Kinshasy, chudobnými i bohatšími štvrťami, aby jej nakoniec pomohol svojský človek menom Tabu. Tak vzniká eklektická trojica, ktorej jednotliví členovia si navzájom dodávajú nádej, akýsi ostrov uprostred bezútešného mesta.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.