Chorvátsky miniseriál o socialistickej architektúre v bratislavskej A4

| 6.6.2018Spiaci betón je chorvátsky miniseriál mapujúci monumentálnu socialistickú architektúru na brehu Jadranského mora. Štyri diely tohto seriálu uvedie 13. a 20. júna bratislavské Kino inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry.

Spiaci betón sa zameriava predovšetkým na obrovské betónové stavby 60. a 70. rokov, teda obdobie rozmachu juhoslovanského turizmu. Oceňuje ich jedinečnú architektúru (ktorá sa čoskoro stane predmetom veľkej výstavy v newyorskej MOMA), no zároveň ukazuje, ako sa v nich odrážala Juhoslávia medzi socializmom a kapitalizmom. Ide o monumentálne projekty, ktoré dnes ostávajú opustené, „spiace“ a seriál sa preto pýta, ako by sa dali znova priviesť k životu. Filmy tak nehovoria iba o architektúre, no taktiež o moderných dejinách Chorvátska, o Titovom režime i 90. rokoch, o našom vzťahu k pamiatkam a mnohom ďalšom.

Prvé dva diely seriálu premietne Kino inak v stredu 13. júna. Prvý diel sa venuje rezortu Haludovo, ktorý ilustruje postavenie vtedajšej Juhoslávie. V Haludove sa stretávali svetoví politici, juhoslovanské celebrity i obyčajní ľudia a jeden čas bol dokonca centrom svetového gamblingu, keď si tam svoju základňu urobil vydavateľ časopisu Penthouse. Druhý diel sleduje význam Jadranskej magistrály a to, ako umožnila vznik menších modernistických hotelov

V stredu 20. júna sa bude tretí diel seriálu venovať neobyčajnej a tajomnej stavbe v malom meste Krvavica. Sanatórium pre deti so zaujímavým kruhovým pôdorysom ostalo na dlhý čas zabudnuté a tým pádom nedocenené, pretože patrilo armáde a nebolo ani zakreslené v katastri. Teraz sa vedú diskusie, ako ho priviesť k životu – či ho zbúrať, alebo sa v ňom pokúsiť zriadiť kultúrne centrum. Posledný diel sa venuje obrovským hotelovým komplexom, ktoré vytvárajú akési samostatné mestá s vlastnou infraštruktúrou. Zároveň sa pýta, aký je vzťah medzi potrebami miestnych obyvateľov a turistov, komu sa výstavba prispôsobuje.

Event na FB klik
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.