Legenda slovenského herectva Stano Dančiak st. zomrel vo veku 75 rokov

Marcel Šedo | 5.8.2018Jeden z najznámejších slovenských hercov, Stano Dančiak st., zomrel v sobotu v jednej z bratislavských nemocníc vo veku 75 rokov. Jeho zdravotný stav sa zhoršil v roku 2014, keď prekonal cievnu mozgovú príhodu, po ktorej začal trpieť poruchou reči. Informáciu o hercovom úmrtí potvrdila pre TASR hovorkyňa SND, Izabela Pažítková. Stano Dančiak je väčšine divákov známy najmä vďaka svojmu charakteristickému hlasu, veľkému komediálnemu talentu a dlhoročnému zápasu s cukrovkou, ktorá ho pripravila o zrak.

Stano Dančiak sa narodil 26. októbra 1942 v Bratislave. Počas svojej kariéry stvárnil množstvo nezabudnuteľných divadelných, rozhlasových, filmových i televíznych úloh.  Spočiatku uvažoval o kariére zubára, ale napokon sa rozhodol pre herecké remeslo. Na VŠMU sa zoznámil so svojim dlhoročným a častým hereckým kolegom Mariánom Labudom, s ktorým po škole nastúpil do Činohry SND a neskôr do Divadla na Korze. Aj vo filmovej brandži dosiahli prvý výraznejší úspech spoločne. V roku 1965 stvárnili v nezabudnuteľnom Solanovom filme Kým sa skončí táto noc dvojicu kamarátov snažiacich sa očariť dve české turistky. V druhej polovici 60. rokoch sa Dančiak objavil aj v ďalších známych filmoch, ako napríklad Námestie svätej Alžbety a Vrah zo záhrobia.

V neskoršom období stvárnil postavu Jakuba v Sebechlebských hudcoch (1975), Klinca v Jakubiskovom filme Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992) či Mozoňa v Rivers of Babylon. Známym sa stal aj vďaka účinkovaniu v televízii. V menších či väčších úlohách sa objavil v televíznych projektoch Ťaví zadok (1979), Doktor (1972), Bud Bindi (1996), Jožko Púčik a jeho kariéra (1983) a pod. Najväčšiu slávu však získal vďaka svojmu špecifickému hlasu, ktorý uplatnil v rozhlase a dabingu. Väčšina divákov si ho pamätá ako inšpektora Derricka, mimozemšťana Alfa, zbojníka Jurošíka či sluhu Jamesa.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.