Ambiciózny Filmový Klub pri kine Mier v Nových Zámkoch

Eva Labayová | 31.12.2018Kino Mier patrí k najreprezentatívnejším stavbám mesta Nové Zámky a slúži ako (zatiaľ) jediné kultúrne zariadenie so zameraním na uvádzanie audiovizuálnych diel v tomto meste. Zároveň je spádovým kinom pre okolité obce a mestá regiónu so 180-tisíc obyvateľmi.

Patrí dlhodobo k najnavštevovanejším kamenným kinám na Slovensku a má dlhoročnú históriu. Podľa údajov z roku 2015 je kino Mier v rebríčku návštevnosti jednosálových kín v prvej desiatke zo sedemdesiatich.

História kina v Nových Zámkoch sa začala písať už v predvojnových rokoch. V roku 1927 otvorili prvé Kino Royal (neskôr Mier). V roku 1945 do prevádzky uviedli kino Gorkij a kino Turul. V letných mesiacoch roka 1946 dokonca otvorili záhradné kino. Žiaľ, výber filmov bol v tomto období veľmi obmedzený, kiná neraz zívali prázdnotou. Od začiatku roka 1961 fungovalo v meste už len kino Mier. Jeho stav sa však tiež postupne zhoršoval, preto bolo nutné pre jeho existenciu hľadať iné priestory. Vybudovali práve súčasné kino. Novú budovu kina Mier s jednoúčelovou kinosálou odovzdali do prevádzky 1. mája 1986. Historické zábery aj detaily kompletnej rekonštrukcie sú zachytené vo videu premietnutom na slávnostnom otvorení kina, ktoré sa uskutočnilo 16.októbra 2018.

Pri kine Mier pracuje Filmový Klub – jeden zo spoluzakladajúcich členov Filmových Klubov na Slovensku. Za tento počin vďačíme Emilovi Miklovi, dlhoročnému vedúcemu FK. No žiaľ po jeho odchode do dôchodku filmový klub a jeho aktivity postupne upadli. Vďaka vedúcej Odboru sociálných vecí, školstva a kultúry mesta Nové Zámky Denise Félixovej sa do plachiet klubu oprel nový vietor a po niekoľkoročnej hibernácii klubu sa tento rok podarilo nájsť osobu, ktorá svojou kreativitou, energiou a láskou k filmom má šancu pre svoje mesto a jeho obyvateľov oživiť záujem aj o iné ako komerčné filmy.

Filmovému klubu v Nových Zámkoch, ale aj klubom po celom Slovensku želáme veľa po kvalite túžiacich divákov a nadšencov, ktorí si filmy vyberajú a majú vyššie nároky na to, čo sledujú. Ak ste taký divák, filmový klub je presne pre vás a jeho členom sa stanete veľmi jednoducho. Stačí, ak sa prihlásite v pokladni vášho kina a po rýchlej registrácii vám vydajú preukaz, ktorý je platný do 31. decembra 2019.

S preukazom vám platí zľava na vstupné vo všetkých filmových kluboch na Slovensku a v ČR, zľava na vybrané filmové festivaly a podujatia v SR, ČR a v Poľsku. V bratislavskej predajni Klapka.sk máte možnosť so zľavou nakúpiť produkty Slovenského filmového ústavu, filmologickú literatúru, DVD, soundtracky, plagáty k vybraným slovenským i zahraničným filmom.

Podporte filmový klub vo vašom meste, staňte sa len za 5 eur jeho členom a klub sa postará o Vaše kvalitné filmové zážitky. Redakcia Kinema.sk želá všetkým filmovým klubom na Slovensku krásny a úspešný filmový nový rok 2019, veľa spokojných divákov a množstvo nezabudnuteľných filmových zážitkov.

Poznámka: fotografie uverejňujeme so súhlasom Filmového klubu Nové Zámky.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.