Budapest International Documentary Festival čaká už piaty ročník

Eva Labayová | 6.1.2019Koncom januára štartuje 5. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov BIDF (Budapest International Documentary Festival). Konať sa bude od 28. januára do 3. februára 2019 v Cinema City Aréne v Budapešti a tohtoročným sloganom festivalu je Naked Truth on the film screen (Holá pravda na veľkom plátne). Kreatívne dokumenty festivalu pojednávajú o ľuďoch 21. storočia a okrem toho, že prinášajú neprikrášlený príbeh a holú skutočnosť ich životov, aj vďaka akútnym a tabuizovaným témam polarizujú divákov.

Festival je súťažou najnovších svetových celovečerných kreatívnych dokumentárnych filmov a prináša aj filmy, ktoré zaznamenali medzinárodné úspechy. Diváci si budú môcť vychutnať aj také jedinečné a mimoriadne snímky, ktoré budú mať v Maďarsku svoju exkluzívnu premiéru, no žiaľ do kino distribúcie sa neskôr ani nedostanú. Filmy zachytávajú skutočné príbehy osudov ľudí, ich problémy, spoločenské otázky a tragédie.

Okrem iného sa v programe objaví aj víťazný dokumentárny film z festivalu Sundance 2018 s názvom Of Fathers and Sons (O otcoch a synoch) za ktorým stojí 41- ročný sýrsky režisér Talal Derki. Film si odniesol cenu aj na European Film Awards 2018 za najlepší dokument.

Režiséra Talala Derkiho, autora úspešného filmu Návrat do Homsu, vraj jeho otec učil, že ak chce skrotiť svoje nočné mory, najprv ich musí chytiť, zmocniť sa ich. Derki sa preto vydal späť do rodnej Sýrie, kde dva roky žil v púšti na severe krajiny v rodine islamského radikalistu. Filmár vo svojej 98 min. dlhej unikátnej štúdii islamského radikalizmu približuje príbeh dvoch chlapcov, bratov Usámu a Ajmána, ktorí dospievajú rýchlejšie než iné deti. Ich otec je totiž džihádista z fronty Al-Nusra a praje si, aby sa jeho synovia čoskoro zapojili do boja za vznik islamského kalifátu. Abú Usáma vymenil svojim deťom učebnice za zbrane a pripravuje ich na svätú vojnu. Zatiaľ čo Ajmán (12) by radšej chodil do školy, Usáma (13) poslušne nasleduje cestu džihádu. Intímne rodinné chvíle a fanatizmus sa stretávajú na každodennom poriadku.

Z ďalších lákadiel festivalu stojí za zmienku film Koka, the Butcher, ktorý natočil maďarský režisér Bence Máté. Jeho film získal prvú cenu v kategórii krátkych dokumentov na festivale Big Sky Documentary Film Festival 2018 v americkom štáte Montana.

Medzinárodná porota BIDF 2019 zložená z uznávaných odborníkov z umeleckej aj novinárskej sféry, porota s medzinárodným zastúpením študentov aj dôchodcov bude v Budapešti rozhodovať o víťazných filmoch v piatich kategóriách (Naked Hope, Naked Message, Naked Truth, Naked Passion, Naked Shorts).

V kategórii Naked Truth súťažia aj dokumenty známe slovenským divákom, napríklad Svet podľa Daliborka alebo Až přijde válka. Po projekciách sa diváci budú môcť stretnúť aj s pozvanými tvorcami dokumentov.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.