Herecká legenda, ktorú každý pozná, ale je to naozaj tak?

Eva Labayová | 10.2.2019Na svete je celovečerný dokument zobrazujúci život Carla Pedersoliho pod názvom Po stopách Piedoneho (Piedone nyomában).

Tvorca dokumentu Király Levente (Maďarsko) sa o svojom filme vyjadril, že po 60 rokoch je to prvý biografický portrét poskytujúci komplexný obraz Bud Spencera zobrazujúci tú stránku života talianskeho herca, ktorú nemáme šancu spoznať z jeho filmov.

Pre tohto talianskeho dobráka bolo charakteristické silné kresťanské vierovyznanie, obetavá práca v profesionálnom živote, oddanosť rodine v súkromí ako aj silné sociálne cítenie, čím dáva príklad mladej generácii.

Dokument sa nakrúcal viac než štyri roky v štyroch krajinách za účasti 45 účinkujúcich a predstavuje divákom menej známu tvár tejto výnimočnej osobnosti. Vo filme sa o Spencerovi vyjadrujú jeho bývalí kolegovia z filmového plátna, športovci, členovia rodiny a priatelia.

Málokto vie o Bud Spencerovi, rodným menom Carlo Pedersoli, že bol vzorným otcom, hovoril šiestimi jazykmi a absolvoval tri vysoké školy. Popri tom na amatérskej úrovni boxoval, bol aj automobilový pretekár, hráč rugby, sedemnásobný taliansky šampión v plávaní a hráč vodného póla, dokonca sa ako plavec zúčastnil dvoch letných olympijských hier (Helsinki 1952, Melbourne 1956).

Ako vo svojich filmoch, tak aj v živote stál vždy na dobrej strane a pomáhal, kde vedel. Napríklad svoju vlastnú helikoptéru poskytol na záchranu zemetrasením postihnutých oblastí, podporil kampaň pre nevidomých a slabozrakých, vystupoval aj proti vojne a používaniu omamných látok, dokonca ho zvolili za veľvyslanca UNICEF. Popri tom všetkom navrhoval detské oblečenie, písal knihy a piesne, dokonca má zopár registrovaných vynálezov. Tento všestranný človek s veľkým srdcom zomrel 27. júna 2016 vo veku 86 rokov.

V dokumente sa popri známych filmových scénach objavia aj rodinné zábery, fotografie a cenné archívne zábery, dokonca uvidíme aj Spencerov byt v Ríme a víkendové sídlo v Morlupo 30 km od Ríma. Natáčalo sa v Taliansku, Francúzsku, Španielsku a Maďarsku. Za hudbu je zodpovedná legendárna dvojica Guido a Maurizio De Angelis, ktorá stála aj za hudbou k Spencerovým filmov. Bratia De Angelisovci čoskoro (16. februára 2019) zavítajú do Budapešti a milovníci filmovej hudby si budú môcť vychutnať koncert, na ktorom sa ako špeciálni hostia objavia aj Terence Hill (dlhoročný filmový partner Bud Spencera) a Kabir Bedi (indický herec známy ako Sandokan).
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.