Začína sa 72. ročník Cannes, slovenská delegácia bude bojovať o cenu

| 14.5.2019Na francúzskom Azúrovom pobreží dnes začína desaťdňová oslava filmového umenia. Festival v Cannes aj tento rok predstaví svojim divákom a diváčkam najzaujímavejšie filmové novinky svetovej produkcie, ktorých uvedenia sa zúčastnia stovky hviezdnych mien a tvárí. Slovensko bude na 72. ročníku festivalu zastupovať okrem iných aj sedemčlenná delegácia tvorcov študentského filmu Pura Vida. Festival ho vybral do súťažnej sekcie Cinéfondation, v ktorej si zmeria sily s ďalšími 16 študentskými snímkami.

Pura Vida sleduje príbeh dvoch bratov, dospievajúcich na vidieku východného Slovenska. Vzájomný vzťah prechádza viacerými skúškami a vystavený je aj nevraživosti okolia, ktoré si na chlapcoch vybíja zlosť – ich otec je predákom v továrni, ktorá zamestnáva väčšinu miestneho obyvateľstva. Krátkometrážna dráma je z veľkej časti nakrútená v rusínskom jazyku a obsadená prevažne nehercami.

 "Príbeh sme zasadili do Uličskej doliny na východe Slovenska, ktorá je obývaná početnou rusínskou komunitou. Ako malý chlapec som v tejto doline trávil letá. Pohli mnou príbehy tamojších obyvateľov a scenár sme potom napasovali konkrétne na toto prostredie. Chceli sme ukázať deštruktívny dopad zlej sociálnej situácie na spoločnosť a zamerali sme sa na postupný rozpad vzťahov a úpadok morálky,“ vysvetľuje výber témy a prostredia režisér Martin Gonda, absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Ako dodáva, nakrúcanie absolventského filmu tvorcov inšpirovalo a začínajú pracovať na príprave celovečernej snímky z rovnakého prostredia. Počas prípravy filmu Pura Vida sa nám v regióne začali otvárať ďalšie témy. Najvýraznejšie na nás zapôsobil príbeh vysídlenia rusínskych obyvateľov zo siedmich rusínskych dedín z dôvodu výstavby vodnej nádrže Starina. Už dlhšiu dobu s rovnakým tímom pracujeme na námete.“ 

 72. ročníka Festivalu v Cannes sa zúčastní delegácia tvorcov, zložená z režiséra Martina Gondu, scenáristickej dvojice Dominiky Udvorkovej a Martina Šustera, kameramana Olivera Záhlavu, strihača Dominika Reisela a výkonného producenta Tomáša Giča, Filmovú a televíznu fakultu Vysokej školy múzických umení bude zastupovať Jana Keeble, prodekanka pre zahraničie. Päťčlenná porota sekcie Cinéfondation, na čele s filmárkou Claire Denis, vyberie víťaznú snímku vo štvrtok 23. mája 2019.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.