Viete, kde sa nakrúcal seriál Chernobyl?

Eva Labayová | 7.6.2019Miniséria Chernobyl, ktorá ohromila svojou historickou presnosťou a realistickými scénami, sa tento týždeň skončila svojou piatou časťou. Je možné navštíviť miesto nakrúcania? Odpoveď je – áno.

Seriál sa natáčal v Litve a objavili sa v ňom aj zábery zo skutočnej jadrovej elektrárne Chernobyl.

Jonas Špokas (zakladateľ a manažér Baltic Locations) pomohol pri výbere lokácii a pre portál www.express.co.uk uviedol, že sa natáčalo na 40 rôznych miestach Litvy.

Špokas ďalej uvádza, že všetky scény elektrárne – okrem zničených častí - sa odohrávali v sesterskej jadrovej elektrárni – Ignalina a dnes je možné túto elektráreň aj navštíviť. Počas dňa sa organizujú turnusy so sprievodcom hoci elektráreň je v štádiu vyradzovania z prevádzky, čo bola jednou z podmienok na vstup Litvy do Európskej únie.

Hasiči smerujúci k požiaru, scény s potápačmi, baníkmi, ktorí prišli vykopať šachtu, to všetko sa udialo v Ignaline a jej okolí, nakoľko atmosféra elektrárne je jedinečná a bolo nemožné vytvoriť ju inde. Na druhej strane jadrová elektráreň je strategicky veľmi dôležitá pre Litvu, takže natáčanie nebolo vôbec jednoduché. Boli dni, keď sa nemohlo natáčať kvôli pohybom personálu elektrárne pracujúcom na postupnom vyradení elektrárne z prevádzky.

Režisér Johan Renck sa vyjadril, že budova Ignaliny je masívna, desivá, bez okien a každý deň natáčania precítili tú atmosféru. Budova má dlhé chodby, všetko je zachované, pôvodné. Elektráreň bola postavená približne v tom istom čase ako Chernobyl, čím do značnej miery približuje atmosféru, aká mohla byť v čase nešťastia. Aj vďaka tomu sa podarilo zachovať autenticitu.

Zábery mestečka Pripyat boli natáčané vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy. Moskovské scény boli realizované v meste Kaunas vrátane Technickej univerzity, kde sa odohrávali moskovské nemocničné scény a továrne na ulici Savanorių, ktorá reprezentovala väznicu KGB. 

V seriáli sa objavili aj zábery z reálneho Chernobylu vrátane kovového sarkofágu pokrývajúceho reaktor č. 4, scény opusteného mesta Pripyat, prázdne triedy, domy a zábavný park. Štáb sa nemohol dlho zdržať v Chernobyle, keďže technika je veľmi citlivá na radiáciu. Žiť v oblasti nie je bezpečné ani dnes. Od evakuácie 50 000 ľudí v roku 1986 tam podľa internetového portálu www.express.co.uk nikto nežije. Úroveň rádioaktivity sa v jednotlivých oblastiach líši, preto je ťažké odhadnúť, kedy bude oblasť bezpečná pre život (niektoré odhady hovoria o 20 000 rokoch).

V dnešnej dobe je možné navštíviť aj Chernobyl a priľahlé mestečko Pripyat, no vstúpiť do zakázanej zóny (tzv. exclusion zone) sa dá len so sprievodcom a za prísneho sledovania miery radiácie počas celého pobytu v zóne.

Ešte zaujímavosť na záver: Kým svet oslavuje minisériu HBO, Rusi nie sú zo seriálového Chernobylu nadšení. Dokonca už pracujú na vlastnej verzii, ktorú by sme mali uvidieť v októbri tohto roka. Viete, kto stojí podľa Rusov za nukleárnou katastrofou? No predsa CIA! Podľa všetkého sa o téme bude ešte dlho diskutovať.
login facebokISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.