DEEP: DOBRODRUŽSTVO POD HLADINOU


DEEP: DOBRODRUŽSTVO POD HLADINOU / DEEP
Animovaný /Rodinný
92 min
Španielsko USA Belgicko
2017
18.5. 2017
11.5. 2017


3/10

Animák pod vodou je lákadlo, čo neprestáva tvorcov lákať ani po 14 rokov od Nema. Príbeh žraloka, Sammyho dobrodružstvá i vlaňajšia Dory, všetci našli dôvod, chuť a možnosti rozprávať pod hladinou ďalšie príbehy. A toto kolo záujmu sa nekončí, je tu ďalšia španielska produkcia...

Malá chobotnička Deep je nezbedník. Rád sa poneviera pod oceánom, robí neplechu a dedo Kraken nemá z neho radosť, no akosi mu toleruje výstrelky a občas udelí trest. Tento raz však Deep zašiel priďaleko, lebo odpálil doslova bombu, zavalil idylku v údolí a teraz sa vydáva na ďalekú cestu za dedovým kamošom Nathanom, ktorý by im mohol pomôcť. Deep má po boku krevetu Alice i ťulpasa Eva. Neskôr sa k nim pripoja aj ďalšie druhy a iné im zase budú chcieť cestu do cieľa prekaziť...

Áno, je to podmorská road-movie alebo detské dobrodružstvo troch (neskôr štyroch), kde sa podarilo prepašovať aj tradičné morálne posolstvo Na kamošov sa môžeš spoľahnúť. Akurát sa autori boria s viacerými problémami v snahe priniesť pestrú púť. Prvým je nesympatické trio hrdinov – nestačí, že sú to tri rozličné druhy, keď ich charaktery sú relatívne prosté. Deep má potiahnuť celú skupinu, nie je pritom veľmi chrabrý, úprimný, ani dobrosrdečný. Taký hrdina nasilu, čo len strašne chce. Alice je ukecaná a tvorcovia chceli malej krevete vtisnúť veľkú rolu, no má akurát veľké ústa a neustále kecá. A Evo má byť ten nemotorný, nešikovný, ospalý kamoš, čo sa hádam raz prebudí k veľkému činu.

Štylizácia hrdinov i prostredí je naoko lacná, nie príliš originálna a autori sa ju snažia kompenzovať aspoň prostrediami, ktoré hrdinovia navštevujú. Napríklad na vraku Titanicu narazia na tetulu, čo chce strašne spievať. Takže je jasné, že si musíme odkrútiť nejaké číslo a potom upaľovať preč. Zatopený New York s ikonickým mostom je miestom stretu s armádou krabov, ale opäť platí – cesta vedie cez vytancovanie.

A keď sa v druhej polovici objaví partia, ktorá má akože tvoriť záporákov a prezradiť aj zákerný plán – oooo, tomu verte, že aj ten bude predstavený cez ďalší song. Španieli sa inšpirovali u Disneyho, kde sa tiež spieva ostošesť, no zabudli, že tam sa posúva cez piesne ďalej aj samotný dej, neraz skáče o dekádu či významný časový úsek, zatiaľ čo tu sa o dušu spieva a zaberá len stopáž.

Tempo filmu je totiž úmorné. Keď sa nespieva, musíte počúvať slabulinké dialógy, čo sa prispôsobujú putovaniu a v podstate sú o ničom. Dokonca nedokážu poriadne ani vytvoriť puto medzi hrdinami a na konci sú prakticky všetci rovnakí ako na začiatku. Chceli ste vývoj? Tu stačí ísť a spievať. Vo finále sa snažia vystúpiť motivácia postáv a vytiahnuť kamošské posolstvo, no už je to pomerne neskoro.

Druhá polovica nasadzuje korunu absurdnému, lebo vytiahne na nás projekt reálnej archy na únik zo Zeme, takže podmorské zvieratká sa dokonca môžu dostať až do vesmíru, čo je už celkom veľká výzva na vstrebávanie. Niektoré odkazy totiž pochopí skôr dospelý divák, ale ten sa unudí do driemot, nie sú tu pre neho žiadne iné elementy ako sarkastické vtipy, ironické poznámky, nič podobné.

Jednu vec však pri Deep musím pochváliť – a tú často kritizujem – dabing. Výber hlasov pasuje k hrdinom, Zuzka Šebová len sedem týždňov po Šmolkoch znie úplne inak a po viac ako dekáde sa podarilo aj Peťovi Sklárovi znieť v animáku inak ako McQueen z Áut! Sedí aj Roman Pomajbo ako bláznivý tučniak a Lukáš Latinák ako mrož. V tomto smere veľmi solídna práca dabingového štúdia!

Akurát je škoda, že ich snaha vychádza do veľkej časti navnivoč pri obsahovo i animačne slabučkom filme, ktorý má sotva hodinku a pol, no divák pri ňom bude bojovať s pozornosťou. Deti do 10 rokov ho zvládnu, ostatní sa sem dostanú zrejme len v úlohe sprievodcov a štatistov.


Deep (Španielsko / USA / Belgicko, 2017, 92 min.)
Réžia: Julio Soto Gurpide. Slovenský dabing

2017-05-2121.5.2017 | Michal Korec
login facebok

ISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.