ZABIJAKOV OSOBNÝ STRÁŽCA


ZABIJAKOV OSOBNÝ STRÁŽCA / THE HITMANS BODYGUARD
Akcia /Komédia
118 min
USA
2017
17.8. 2017
10.8. 2017


7/10

To spojenie vyzerá na papieri super. Ostrieľaný borec formátu SLJ a holobriadok, ktorý ho má strážiť, ale skôr sa môže od neho učiť. Do toho zamiešať fajnový dôvod pre ich klčkovanie, prípadne snaživého záporáka, aby sa mohli niekomu postaviť (šarvátky by vystačili na polhodinku). A pútavé akčné scény i dobre napísané hlášky, niečo kultové by sa mohlo zrodiť. Či potom marketéri nájdu originálny spôsob na promo, to už je iná výzva, ale v jadre by to celé malo fungovať ako letný hit.

Výsledok síce nie je najlepšou akčnou komédiou v žánri, ale na solídny nadpriemer sa vytiahol veru bez problémov. Scenáristi sem zamontovali zápletku o  krutom bieloruskom diktátorovi a jeho čistkách, čo spočiatku nechápete (no krutosť Garyho Oldmana je samozrejme odčítateľná v prvej scéne), postupne vám však docvaknú jednotlivé roly. Je to dané niekoľkými začiatkami, ktoré slúžia pre uvedenie postáv na rôznych miestach a časoch. Mierna fragmentácia a vysoké očakávania (ruku na srdce, všetci čakáme, kedy sa Samuel a Ryan stretnú a začnú si „nakladať“) sa neskôr pretavia do trošku slabšej prvej tretiny, kde dostávame príliš veľa elementov, ale ešte nechápeme.

Na rozbeh zápletky to však stačí: Reynolds je skrachovaný bodyguard, Jackson nájomný vrah a teraz aj kľúčový svedok proti diktátorovi a do toho sa miešajú dve fešandy: Salma Hayek ako ostrieľaná „chica“ a Elodie Yung (veľmi povedomá baba, ktorú aj tak mnohí nepoznajú ak nevideli Bohov Egypta či G.I. Joe 2) ako agentka Interpolu. Prvý pokus o transport Jacksona zlyháva (zrejme kompromitovaní agenti), takže do akcie je privolaný na tajňáša Reynolds a rýchlo sa ukáže, že títo dvaja sa poznajú z minulosti, čo pri kombinácii zabijak a osobný strážca celkom pasuje. A už sa majú dopraviť za 24 hodín do Haagu.

Prvá tretina má síce dobrú akčnú scénu (prepad transportu), no generické postavy v agentúre či strelcov vás ešte nepobavia naplno. A zároveň si testujete sympatie voči hrdinom – kedy zaberú, kedy ešte nie. V momente spoločných scén dvoch protagonistov film náramne poskočí nahor a tým, že ich kontrast je spočiatku obrovský, sa dokážu tvorcovia vybúriť na ich dialógoch, spevoch a inej forme symbiózy. Fakt je, že najprv sú výmeny názorov dosť silené a SLJ sa zmôže na „motherfuckera“ v každej druhej vete, čo sa už po tých rokoch opozerá (niežeby mu neoficálne nepatril titul krstného otca pre toto slovíčko). No keď už v rozhovoroch o niečo aj ide (ženy, minulosť, pohľad na život), rozdielne povahy vyplávajú na povrch a film začína lepšie fungovať.

Platí to aj pre neustály pohyb a výmenu lokalít, neustále akcie, zháňanie nových foriem odvozu a pod. Každých 10-15 minút sme inde a vaše sympatie sa môžu líšiť podľa jednotlivých epizód. Určite nikto nebude protestovať proti vrcholu filmu v podobe vynikajúcej automobilovej naháňačky v Amsterdame, ktorá nielenže spája niekoľko druhov dopravy, ale má tony nápadov, hlášok, rýchly strih a improvizácie na správnom mieste. Ak by takto vyzeral celý film, bol by to pravdepodobne hit leta. Takto má vydarenú predfinálovú scénu, po ktorej nasleduje opäť troška osvedčených nástupov a finiš.

Samotných odkazov na Osobného strážcu z 1992 tu napokon nie je veľa, film sa skôr rád hrá s hudbou, mieša rozličné rýchle songy či pomalé slaďáčiky do častých flashbackov, čím sa oživuje rozprávanie i celkové tempo. Predsa len, 118 minút sa neplní ľahko, ale Patrick Hughes si všetkých postrážil a jeho možnosti rastú. Od trojky Expendables sa naučil pár dobrých trikov. Určite mu pomáhajú aj herci, ktorí sú podľa očakávaní presne obsadení a doručia vysoký štandard.

Výsledok je teda solídny nadpriemer. Obsah nie je síce inovatívny, ale toto párovanie zafungovalo, aj akcia a humor sú doručené v dobrých dávkach. Fanúšikovia žánru, SLJ a RR by určite nemali chýbať.


The Hitman's Bodyguard (USA / Čína / Bulharsko/ Holandsko, 2017, 118 min.)
Réžia: Patrick Hughes. Scenár: Tom O'Connor. Hrajú: Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Elodie Yung...

2017-08-2121.8.2017 | Michal Korec
login facebok

ISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.