SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ: KRAJINA ZRKADIEL


SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ: KRAJINA ZRKADIEL / SNEZHNAYA KOROLEVA. ZAZERKALE
Animovaný /Dobrodružný
87 min
Rusko
2018
27.12. 2018
21.12. 2018


5/10

Zatiaľ čo iné animáky s menším rozpočtom idú raz okolo a potom sa vytratia, niekedy sa tvorcom podarí odštartovať veľkú sériu a solia do nej ďalšie peniažky. Z béčkovej Snehovej kráľovnej sa stala nedávno už trilógia, no popularita zatiaľ neklesá, takže Rusi točia nové diely s dvojročným odstupom. U nás nastal menší paradox, že v jednom roku (2018) prišla trojka a štvorka súčasne, takže ak máte pocit, že ste s Gerdou putovali len nedávno, nie ste ďaleko (február). A teraz máte ďalšiu šancu...

V najnovšej časti pôjde opäť o kúzla a mágiu, no v nečakanom nastavení. Kráľ Harald zistil, že jeho rodina trpí mocou Snehovej kráľovnej a aby ju oslabil, dostane priam šialený nápad: chce zničiť mágiu na celom svete. A tak vytvorí zaujímavé zrkadlo, ktoré láka na niečo nevídané, no v skutočnosti má ľudí preniesť do záhadnej zeme zrkadiel – teda najmä čarodejníkov. Gerda musí ísť na výpravu, aby oslobodila zajatcov a náš svet o kúzla úplne neprišiel – a opäť si berie kamošov trollov a aj statočného chlapíka Rollana. Paleta spojencov sa rozšíri navyše aj o pirátov a dokonca aj o nečakanú posilu...

Snehová kráľovná 4 nám začína riadne mútiť vody, pokiaľ ide o zúčastnené postavy a ak vám záleží na orientácii v deji (môže, ale nemusí), je potrebné dať si menšie repete alebo spomenúť kto akú rolu zohral v minulosti. Na druhej strane vám pár indícií dá dej – nie je príliš zložitý, akurát sa s postavami scenáristi náramne hrajú a začínajú veselo otáčať ich motiváciu. Samozrejme, všetci si pamätajú, že piráti boli asi tí zlí a aj niektoré ďalšie postavy kedysi vystupovali proti skupine hrdinov, ale tú šancu, spojiť ich či spriahnuť sa proti novému nepriateľovi, autori rozhodne nepremeškali. Navyše je cítiť, že štvorka si povedala ako pracovať s doterajším ansámblom – z celej palety postáv si berú tie výrazné, pamätné, zábavné – aby tu nikto nebol do počtu, hoci o pár nováčikov nebude núdza.

Žiaľ, aj novinka trpí istými béčkovými neduhmi. Keď sa podarí vytvoriť solídnu premisu a črtá sa aj fajnové dobrodružstvo v prvej polovici filmu, dorazí kvantum klišé v druhej a veľa získaných bodov odpadá. Z dvojice animovaných línií (akčná-humorná) chce Snehová kráľovná síce pokryť obe, ale tá akčná jej ide predsa len lepšie vďaka solídnej animácií a napínavých scén. Lebo tá humorná má opäť pitvoriacich sa trollov a pár situačných gagov pre deti, no nič silné, pamätné pre dospelých. Infantilný humor zaberie pre deti do 10-12 rokov a všetci starší budú upínať zrak aspoň na akciu a animáciu.

Obe sú fajn – opäť prvú polovicu. Objavovanie novej krajiny, kúzla, niektoré lokality, to všetko zaberá – keď sa presunieme do druhej časti, takmer všetko originálne pominie. Ostáva akoby len tieň prvej časti a finále, ktoré malo napumpovať divákom trošku adrenalínu do žíl pri súboji kráľa s megatrollom by obstálo možno v menšej videohre, ale vo filme vyčarí hráčom či divákom skôr úsmev.

Ostáva tu jedno milé pozitívum. Hrdinov poznáme, idú na nové dobrodružstvo, skúšajú staré triky, ale klesajúca krivka hodnotenia sa zastavila. Štvorka je na úrovni trojky a obhajuje priemerne skóre. Azda aj to začne byť malé plus pri vyčerpaní série: že aspoň polovicu filmu dokáže zaujať a dať šancu na trošku lepší diel, ktorý by to isté raz zvládol v budúcnosti až v celej dĺžke.


Snezhnaya koroleva. Zazerkale (Rusko, 2018, 87 min.)
Réžia: Robert Lence, Aleksey Tsitsilin. Scenár: Robert Lence, Vladimir Nikolaev, Aleksey Tsitsilin, Aleksey Zamyslov.

2019-01-011.1.2019 | Michal Korec
login facebok

ISSN 1336-4197 Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
contact: sector@sector.sk

Pre vstup na plnú web stránku kinema.sk, kliknite sem www.kinema.sk.